Feedback
Varan har lagts till i varukorgen
johan-rosholm

Hur ska AB04 kap6 §6 användas när en mängd under en MF-kod ändras?

26 jun 2020 26 juni 2020 26 jun 2020 26 juni 2020

Hur ska AB04 kap6 §6 användas när en mängd under en MF-kod ändras?

Första frågan: När B eller E åberopar AB04 kap6 §6 för att en mängd under en MF-kod har ökat avsevärt och har rätt till att säga upp á-pris och förhandla om ett nytt á-pris. Gäller det att alla mängder under aktuell kod måste överstiga enligt kap6 §6 eller kan en mängd under aktuell kod överstiga enligt kap6 §6 för att B eller E ska ha rätt till att få prissätta hela koden?

Andra frågan: Exempelvis om vi har CBB.111 där vi har Fall A 3500m3 och Fall B 2000m3. Men innan entreprenaden startar så ändrar B handlingen så att utfallet justeras så att det blir mindre massor att hantera i entreprenaden dvs. Fall A till 2000m3 och Fall B till 2055m3. Fall A ändras avsevärt avseende mängd samt överstiger 0,5% av kontraktssumman vilket ger parterna rätt att säga upp sitt á-pris för Fall A men har part även rätt till att säga upp á-priset för fall B som inte når gränsen enligt kap6 §6?

Tredje frågan: Eller kan man hävda att mängd under aktuell kod är sammanlagt 5500m3 men att utfallet nu blir 4055m3 efter ändringen och på så sätt få möjlighet att förhandla nytt pris för både Fall A och Fall B?

johan-rosholm
Svar
Hej, frågan skickades vidare och svaret nedan är det som kom tillbaka. Hör av dig om det är några frågetecken som kvarstår:

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Ställ en fråga
Du måste ha abonemang för att kunna ställa en fråga
Gå till expertsvar
Fler expertsvar i ämnet

Klassas ridåvärmare som verksamhets- eller fastighetsenergi?

7 jan 7 januari 7 jan 2021 7 januari 2021
Klassas en ridåvärmare i en matsal på en förskola som verksamhetsenergi eller fastighetsenergi? Matsalen kommer användas av intilliggande skolas elever.
Svar
Gissar att ridåvärmaren kan anses vara ett kallrasskydd och enligt Boverkets Gränsdragningslista klassas det som fastighetsenergi. Klassningen är densamma i SVEBY:s brukarindata för kontor och undervisningslokaler.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Vad gäller för golvbrunn i lägenhet med tvättmaskin?

20 nov 2020 20 november 2020 20 nov 2020 20 november 2020
Vad gäller för golvbrunn i tvättstuga i lägenhet med tvättmaskin? BBR 6:6641 anger bör finnas. Vad gäller?
Svar
Helheten över golvbrunnskrav i Boverkets byggregler, BBR, kan sammanfattas enligt följande:

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Relaterat material
henrik-holm-600x222

Kan vi välja bort kompletterande skyddsutjämning i badrum?

18 nov 2020 18 november 2020 18 nov 2020 18 november 2020

Vi arbetar och projekterar efter SS 43640000. Kan vi välja bort exempelvis kompletterande skyddsutjämning i badrum?

henrik-holm-600x222
Svar
Om man gör avsteg från standarden SS4364000 så måste man göra en skriftlig riskbedömning av avsteget. Man följer standarden eller gör riskbedömning av avstegen. Anläggningen ska uppfylla god elsäkerhetsteknisk praxis enligt 2 kapitlet 1 § ELSÄK-FS 2008:1.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Krav på avzinkningshärdig mässing i dricksvattenberörda delar?

30 sep 2020 30 september 2020 30 sep 2020 30 september 2020

Vilken stadga anger att det finns krav på avzinkningshärdig mässing i dricksvattenberörda delar?

Svar
Med stadga antar jag att du menar lag/föreskrift.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 990 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Relaterat material
;