Feedback
Varan har lagts till i varukorgen

Vad gäller vid färdigställandetider enligt AFC.45?

29 maj 2018 29 maj 2018 29 maj 2018 29 maj 2018

Jag har en fråga gällande färdigställandetider, AFC.45 och AB 04 7 kap § 2. Om man nyttjar täckbestämmelsen som finns i AB 04 så finns det beskrivet i sista stycket 7 kap § 2 att: "Part har rätt att påkalla slutbesiktning av en färdigställd del av entreprenaden..."

Jag tolkar detta som att jag därmed har rätt att slutbesikta färdigställd del. Nu vill jag att anbudsgivare ska kalkylera efter detta och då vill jag beskriva detta under AFC.45 - Färdigställandetider.

När jag sedan läser AMA AF 12 Motiv under koden AFC.45 tolkar jag det som att jag måste dela in min entreprenad i huvuddelar för att kunna bestämma olika färdigställandetider. Att behöva dela upp entreprenaden i huvuddelar för att en mindre del ska tas i drift känns lite överkurs.

Har ni några förslag på hur man kan beskriva detta så att det blir tydligt för entreprenören att beställaren vill färdigställa och slutbesikta en del av entreprenaden? Är en idé att beskriva det i AFC.713?

Svar
Här finns flera möjligheter. Eftersom det rör en begränsad del av entreprenaden som ni vill besikta (ta i bruk?) så kan man använda förbesiktning enligt AB 04 7 § 1 punkt 3.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Ställ en fråga
Du måste ha abonemang för att kunna ställa en fråga
Gå till expertsvar
Fler expertsvar i ämnet

Vilken standard gäller för volymkåpor?

Igår Igår Igår Igår

Vilken standard gäller avseende osuppfångningsförmåga för spiskåpor i lägenheter med central fläkt? SS-EN 61591 eller SS-EN 13414-3:2017?

Svar
SS-EN 61591 är begränsad till spiskåpor som har en fläkt inbyggd eller i anslutning till spiskåpan oberoende av om luften evakueras eller recirkuleras och renas. Den är alltså inte avsedd för volymkåpor som ansluts till ett centralt frånluftssystem.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Relaterat material

Ska centraldammsugarens elanvändning räknas in i fastighetsenergin?

20 maj 20 maj 20 maj 2019 20 maj 2019

Centraldammsugare, skall förbrukningen el inräknas i fastighetselen?

Svar
System för centraldammsugning är inget Boverkets byggregler, BBR, ställer krav på.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Vad gäller kring ventilationsflöde i en tom lägenhet?

13 maj 13 maj 13 maj 2019 13 maj 2019

Vilka frånluftflöden gäller i bostaden då ingen vistas där? Vad räknas som separat styrning i varje bostad? Styrning på givare som mäter olika gaser eller måste det vara en fysisk knapp/panel för att reglera om man är hemma eller inte?

Hittar inget krav i BBR som säger hur man säkerställer rätt flöde vid rätt tidpunkt.

Svar
Jag förutsätter i mitt svar att frågan omfattar en ny byggnad.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Relaterat material

Vad gäller kring SFP-kraven i BBR?

8 maj 8 maj 8 maj 2019 8 maj 2019

Hej, en fråga gällande SFP och BBR.

Under 9:6 Effektiv elanvändning så nämns värden för SFP, som inte bör överstigas vid "dimensionerande luftflöde". Vidare kan man läsa att "För ventilationssystem med -->Varierande luftflöden<-- ..... kan högre SFP-Värden vara acceptabla.

Finns det några tvister kring detta eller hur tolkar ni detta? Nämner man någonstans vad man menar med "dimensionerande luftflöde"?

Svar
Frågan refererar till BBR 9:6 vilket betyder att svaret utgår från att det handlar om en ny byggnad.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Relaterat material
;