Feedback
Varan har lagts till i varukorgen
Ljudet i vår play-tjänst är för närvarande ur funktion. Vi jobbar på en lösning.

Kan raps ingå i en BFE?

15 jun 2018 15 juni 2018 15 jun 2018 15 juni 2018

Jag har en entreprenad där det ingår "Borttagning av markvegetation och jordmån inom område för väg, plan o d, kulturmark - BFE".

Det är en handling gjord efter AMA Anläggning 13. På grund av att det har hunnit gå en tid sedan upphandlingen så har arrendatorn hunnit så raps. (Otur för honom) Rapsen är nu i juni cirka 1 meter hög.

Kan jag hävda att det inte innebär ett tillägg för entreprenören att där är raps på ytan där man skall ta bort markvegetation? Kan jag hävda att rapsen är markvegetation?

Svar
Entreprenörens undersökning före lämnade av anbud omfattar endast sådana uppgifter om förhållanden som kan erhållas genom besök på platsen, se kommentar till 1 §§ 6 och 7 i AB 04.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Ställ en fråga
Du måste ha abonemang för att kunna ställa en fråga
Gå till expertsvar
Fler expertsvar i ämnet

Finns det temperaturkrav på kallvatten i befintliga hus?

5 apr 5 april 5 apr 2019 5 april 2019

Befintliga hus finns det krav på temperatur kallvatten?

Svar
Hej,

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Relaterat material
kenneth-carlgren

Vad behöver beställaren ange i AFC.157 om entreprenörens utbildning av beställarens personal?

27 feb 27 februari 27 feb 2019 27 februari 2019

I ett nybyggnadsprojekt enligt AFC.157 har beställaren angivit att "Entreprenören ska ge beställarens personal utbildning avseende följande i entreprenaden ingående varor: Samtliga installationer och material som kräver skötsel. ". Det finns inget YSK kapitel eller annan beskrivning i TB, men beställaren hävdar ändå att vi skall överlämna DoU pärm med informationer.

Innebär utbildning även ett "kompendium" likt drift och underhåll eller hur bör man tänka utifrån formulering i AF samt avsaknad av formulering i TB?

kenneth-carlgren
Svar

Koden "AFC.157" finns i AMA AF 12 och avser utbildning och support. I en entreprenad kan ingå varor, installationer eller byggdelar för vilka det kan erfordras att beställarens personal utbildas för att de ska kunna hantera dem på rätt sätt. Beställaren ska då redovisa om en entreprenör ska svara för sådan utbildning, vilka varor, installationer eller byggdelar det gäller som kräver skötsel och utbildningens omfattning. Beställaren ska även redovisa på motsvarande sätt om en entreprenör ska svara för support och i så fall formen för denna.

Om inte beställaren anger det ovan nämnda ska beställaren istället specificera i teknisk beskrivning om vad som gäller för utbildning och support (specifikt, omfattning och form).

Sammanfattningsvis av vad som framgår i frågan har beställarens formulering dels inte varit tillräckligt specifik, dels inte angett utbildningens omfattning och dels inte angett i vilken form för eventuell support. Det går inte att svara på om ett "kompendium" kan anses som utbildning eftersom det inte finns angivet av beställaren.

Vilka ljudkrav gäller för en lokal som avger buller till bostadshus, där båda ägs av bostadsrättsföreningen?

13 feb 13 februari 13 feb 2019 13 februari 2019

En bostadsrättsförening har på gemensam fastighet uppfört en gemensamhetslokal med luftbehandlingssystem som vid användning avger buller till omgivningen.

Vilka ljudkrav finns vad gäller närmast liggande bostadshus (som tillhör fastighet och tillika bostadsrättsföreningen).

Ljudet uppstår bara när luftbehandlingssystemet är i forcerat läge. Hur ofta detta kommer att ske vet ju ingen men det kan tänkas uppkomma exempelvis då lokalen används för större sammankomst eller fest.

Svar
Svaret återger nedan utdrag ur Boverkets byggregler, BBR, och de krav och allmänna råd som kan ha beröring med frågan. Utgångspunkten för krav blir ändringsdelen i BBR och där avsnitt 7:4 Krav på bullerskydd vid ändring av byggnader.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Hur ska allmänna råd tolkas i BBR?

12 feb 12 februari 12 feb 2019 12 februari 2019
Ett allmänt råd i BBR där det står "bör", ska man tolka det som ett lägsta krav eller som ett exempel på lösning?
Svar
Hej!

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

;