Feedback
Varan har lagts till i varukorgen

Kan entreprenör tillgodoräkna sig överraskningsberg?

27 jan 2017 27 januari 2017 27 jan 2017 27 januari 2017

Vid en utförande entreprenad så har projektören valt att ta med 50 kubikmeter bergschakt under aktuella koder. Det finns ingen geoundersökning och projektören har tagit upp en mängd, eftersom han antar att man kommer att stöta på berg och vill ha ett a-pris för detta i MF att reglera efter. AMA 13/AB 04 gäller.

Är det okej att beskriva berg på detta sätt? Kan entreprenören tillgodoräkna sig så kallat överraskningsberg (MER CBC.3 "tillägg till ersättning") när han träffar på berg i schakten?

Svar

Enligt AB 04 kap 6 § 6 gäller inte ett angivet a-pris för arbete som tillkommer under andra förutsättningar än dem som a-priset är grundat på, såvida kostnaderna för arbetet påverkas.

Om inte läge och andra förhållanden för den blivande bergschakten framgår av handlingarna så kan entreprenören säga upp det angivna a-priset så snart det dyker upp ett icke redovisat berg som fordrar bergschakt. Om parterna då inte kan komma överens om ett a-pris för den aktuella bergschakten regleras ersättningen enligt AB 04 kap 6 § 9 självkostnadsprincipen.

En beställare ska i ett förfrågningsunderlag endast ta med arbeten som framgår av handlingarna så att det finns förutsättningar för kalkylering. Eventuella arbeten ska i stället beställas som ÄTA-arbeten under entreprenadtiden om de blir aktuella.

Relaterat material
Ställ en fråga
Du måste ha abonemang för att kunna ställa en fråga
Gå till expertsvar
Fler expertsvar i ämnet

Behöver aggregaten i storkök uppfylla SFP-kraven?

4 jul 4 juli 4 jul 2018 4 juli 2018

Vi projekterar restaurangventilation (nybyggnad) och undrar över SFP. Behöver aggregaten för restaurang/kök med imkåpor uppfylla BBR:s vanliga krav 2,0?

Svar
Om man läser noga i BBR så finner man att när det gäller SFP-värden så är det ett krav att angivna värden ska eftersträvas att uppnås när det gäller ombyggnation men när det gäller nybyggnad så är angivet SFP-värde ett råd.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Hur dimensionerar man sannolikt tappvattenflöde?

25 maj 25 maj 25 maj 2018 25 maj 2018

I BBR 6:623 beskriver det allmänna rådet att kravet är uppfyllt om minst 70 % av det enskilda tappställets normflöde kan fås. Är tanken att man skall beräkna det sannolika antalet anslutna vattenuttag som öppnas samtidigt?

Jag tolkar det som, för att uppfylla kravet skall jag beräkna 70 % av flödet i en stam x antalet sannolikt öppna vattenuttag. Utifrån flödet jag får fram, skall jag dimensionera tappvatten stammarna.

Eller kan man tolka sannolikt öppna vattenuttag som sannolikt flöde som är branschpraxis?

Svar
Kravet i 6:623 omfattar alla tappställen i tappvatteninstallationen. Det allmänna rådet anger godtagbara normflöden vid tappstället och för bostäder.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Hur redovisar jag aggregatets luftvärmare i den tekniska beskrivningen?

18 maj 18 maj 18 maj 2018 18 maj 2018

Om AMA koden QFC.11 Luftvärmare vätska-luft, finns med i beskrivningen, men det står inte specificerat under varje luftbehandlingsaggregat att det skall finnas en luftvärmare till varje aggregat. Kan man tolka det som att det skall finnas en luftvärmare till varje aggregat eller har entreprenören rätt att ta bort värmebatteriet till samtliga aggregat?

Svar
För att det ska ingå luftvärmare i aggregatet så ska det framgå av beskrivningen. Antingen genom att det står i klartext under koden för aggregatet till exempel "Aggregat ska vara försett med luftvärmare enligt QFC.11", eller genom att man anger ett fabrikat och modell på aggregat där det ingår en luftvärmare. Det kan även beskrivas på andra sätt, men det måste framgå.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Vad gäller kring AMA-kod YYV? Har entreprenören tolkningsrätt?

27 apr 27 april 27 apr 2018 27 april 2018

Vad gäller beträffande AMA-kod YYV. Vi stöter ständigt på problem med tolkningen gällande omfattningen.

Svepande oklara formuleringar är vanligt förekommande. Om inga uppgifter om mängder finns, utan bara en AMA-kod, hur skall man då agera. Vad skall ingå? Finns det någon praxis som tillämpats tidigare här? Rättsfall?

En annan svårtolkad text är hämtad ur en beskrivning och fastställer att "service omfattar all den service som fabrikanter fordrar för i anläggningen ingående apparater och delar." Lagom luddigt.

Enligt RA VVS & KYL 16: "ange åtagandets omfattning och underlag för åtagandet (till exempel rutinförteckning och objektsförteckning)." Dessa förteckningar som talas om är extremt ovanliga. Jag vill påstå att vi aldrig sett dessa i någon teknisk beskrivning.

En typisk fråga är intervall filterbyte. Detta kan innebära betydande summor vid en stor installation. Om inte bytesintervall är specificerat. Har entreprenören tolkningsrätten eller gäller branchpraxis säg två byten per år. Kan beställaren hävda detta?

Detta var egentligen flera frågor. Skall man sammanfatta är väl kärnfrågan: Om inte specificerade uppgifter finns kring kod-YYV, har entreprenören tolkningsrätten.

Svar
Koden YYV Tillsyn, skötsel och underhåll av installationer, bygger på att den som upprättat beskrivningen specificerar tydligt vad som ska utföras.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag