Feedback
Varan har lagts till i varukorgen

Hur ska man reglera kostnad från polisen?

4 apr 2017 4 april 2017 4 apr 2017 4 april 2017

Vårt anläggningsarbete visade sig sakna plats för etablering av bodar inom arbetsområdet.

Enl ök med den kommunala beställaren hänvisades till en gräsyta strax intill arbetsområdet. En polisansökan gjordes för upplåtelse av allmän plats för 700 kr. Ansökan godkändes av kommun och polis men man bifogar också en kostnad på 17 000 kr för upplåtelsen av allmän plats fram till och med slutet av december.

I förfrågningsunderlag finns inget som säger att vi skall bekosta denna utgift. Fölande texter finns i AF AFC.161 Tillstånd från myndigheter Bygglov gällande bussväderskydd är under beredning.

Arbeten som genomförs under kvälls- eller nattetid kräver tillstånd av miljömyndigheterna. Ansökan skall göras av entreprenören och ställas till polisens juridiska avdelning, varvid gäller att entreprenören ansöker om och bekostar erforderliga tillstånd AFC.161 handlar som vi ser det arbeten under kvälls- och nattetid?

AFC.171 Anmälningar till myndigheter Beställaren inger förhandsanmälan till arbetsmiljöverket innan arbetsplatsen etableras. Om inte annat anges ansvarar entreprenören för de anmälningar som verksamheten kräver.

AFC.171 gäller väl inte etableringskostnad? Vi ser denna kostnad som en ÄTA. Inget i MF talar heller om kostnader från myndigheter.

Svar
I grunden gället kraven i AB 04 kapitel 1 § 12 som innebär att entreprenören ska ombesörja och bekosta erforderliga anmälningar för entreprenadens utförande. Ibland gör byggherren anmälningar för att tjäna tid och sådana tas upp under AFC.171.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Ställ en fråga
Du måste ha abonemang för att kunna ställa en fråga
Gå till expertsvar
Fler expertsvar i ämnet

Hur redovisar jag aggregatets luftvärmare i den tekniska beskrivningen?

18 maj 18 maj 18 maj 2018 18 maj 2018

Om AMA koden QFC.11 Luftvärmare vätska-luft, finns med i beskrivningen, men det står inte specificerat under varje luftbehandlingsaggregat att det skall finnas en luftvärmare till varje aggregat. Kan man tolka det som att det skall finnas en luftvärmare till varje aggregat eller har entreprenören rätt att ta bort värmebatteriet till samtliga aggregat?

Svar
För att det ska ingå luftvärmare i aggregatet så ska det framgå av beskrivningen. Antingen genom att det står i klartext under koden för aggregatet till exempel "Aggregat ska vara försett med luftvärmare enligt QFC.11", eller genom att man anger ett fabrikat och modell på aggregat där det ingår en luftvärmare. Det kan även beskrivas på andra sätt, men det måste framgå.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Vad gäller kring AMA-kod YYV? Har entreprenören tolkningsrätt?

27 apr 27 april 27 apr 2018 27 april 2018

Vad gäller beträffande AMA-kod YYV. Vi stöter ständigt på problem med tolkningen gällande omfattningen.

Svepande oklara formuleringar är vanligt förekommande. Om inga uppgifter om mängder finns, utan bara en AMA-kod, hur skall man då agera. Vad skall ingå? Finns det någon praxis som tillämpats tidigare här? Rättsfall?

En annan svårtolkad text är hämtad ur en beskrivning och fastställer att "service omfattar all den service som fabrikanter fordrar för i anläggningen ingående apparater och delar." Lagom luddigt.

Enligt RA VVS & KYL 16: "ange åtagandets omfattning och underlag för åtagandet (till exempel rutinförteckning och objektsförteckning)." Dessa förteckningar som talas om är extremt ovanliga. Jag vill påstå att vi aldrig sett dessa i någon teknisk beskrivning.

En typisk fråga är intervall filterbyte. Detta kan innebära betydande summor vid en stor installation. Om inte bytesintervall är specificerat. Har entreprenören tolkningsrätten eller gäller branchpraxis säg två byten per år. Kan beställaren hävda detta?

Detta var egentligen flera frågor. Skall man sammanfatta är väl kärnfrågan: Om inte specificerade uppgifter finns kring kod-YYV, har entreprenören tolkningsrätten.

Svar
Koden YYV Tillsyn, skötsel och underhåll av installationer, bygger på att den som upprättat beskrivningen specificerar tydligt vad som ska utföras.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Hur ska man tolka kravet på spillvatteninstallationer i ett garage?

24 apr 24 april 24 apr 2018 24 april 2018

Avsnitt 6:641 Installationer för spillvatten i Boverkets byggregler, BBR. Hur skall man tolka detta krav i ett garage, man kan antingen behandla eller installera avskiljare. Vad menas med behandlas?

Entreprenören i frågan hänvisar till att tömning med tankbil räknas som behandlas, vi anser att behandlas menas med rening på plats, men det är väldigt otydligt i kravet vad behandling innebär.

I rådet står det dessutom bör finnas avskiljare vilket tyvärr öppnar upp för tolkningar.

Svar
BBR avsnitt 6:641 Installationer för spillvatten, ställer krav på byggnadens spillvattenhantering. I spillvatteninstallationer där vattnet kan innehålla mer än obetydliga mängder av skadliga ämnen, ska spillvattnet behandlas eller avskiljare installeras. Utformningen av avskiljare ska säkerställa att det avskilda inte kan släppas ut okontrollerat eller oavsiktligt.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Vilken standard gäller för osuppfångning för volymkåpor?

12 apr 12 april 12 apr 2018 12 april 2018

Mätmetoder för volymkåpor utan fläkt. Kan man välja vilken standard som gäller, EN 61591 eller den nya SS-EN 13141-3:2017? Det framgår inte tydligt vad som gäller i frågan.

Svar
SS-EN 61591 är en standard från 1997 som fortfarande gäller. Den är dock begränsad till spiskåpor som har en fläkt inbyggd eller i anslutning till spiskåpan oberoende av om luften evakueras eller recirkuleras och renas. Den är alltså inte avsedd för volymkåpor som ansluts till ett frånluftssystem. Det är däremot den under 2017 uppdaterade utgåvan av standarden SS-EN 13141-3. Den är avsedd för prestandamätning av volymkåpor och jag rekommenderar att man hänvisar till den för prestandaangivelser.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Relaterat material