Feedback
Varan har lagts till i varukorgen

Kan en entreprenör utföra ett arbete utan att tillgodose beställarens önskemål?

9 sep 2016 9 september 2016 9 sep 2016 9 september 2016

ABT 06 gäller. Entreprenören tar fram granskningshandlingar som visar att man uppfyller ställda funktionskrav. Beställaren vill då höja kvalitén på funktionen och är beredd att göra en tilläggsbetalning för detta. Kan entreprenören vägra att göra denna ändring/uppgradering, alltså hävda att de uppfyllt kraven enl. FFU och kommer stämpla till bygghandling och utföra arbetet utan att tillgodose beställarens önskemål?

Svar
Enligt ABT 06 kap 2 §2 ska entreprenören arbeta inarbeta kvalitets- och miljöåtgärder I kvalitets- respektive miljöplan alternativt projektplan. Detta ska baseras på information som beställaren har föreskrivit i förfrågningsunderlaget. Om information i förfrågningsunderlaget efter kontraktets upprättande ändras borde det leda till ett ÄTA-arbete som prissätts. Undantaget är om man i kontraktet har föreskrivit att annat ska gälla. Enligt ABT 06 kap 2 §3 är entreprenören, om inte annat följer av f

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Ställ en fråga
Du måste ha abonemang för att kunna ställa en fråga
Gå till expertsvar
Fler expertsvar i ämnet

Finns det något som styrker vår åsikt att ange luftflöden i l/s eller m3/s?

22 apr 22 april 22 apr 2020 22 april 2020

Hej Byggtjänst,

vi jobbar i ett industriprojekt modell större, där vi står för allmänventilationen inklusive projektering av denna och där vi enligt praxis har angett luftflöden i l/s alternativt m3/s. Vår beställare som även anlitar andra sidoentreprenörer (utländska) för processventilation, renrumsutrustningar med mera anger sina luftflöden i m3/h, och vill att vi skall revidera våra ritningar till den enheten. Vi är inte så pigga på det, eftersom vi har slutat med det för länge sedan, och det är en stor insats att ändra alla ritningar och dokument. Vi bygger efter AMA-19, kan vi hänvisa till något som styrker vår åsikt, svensk standard eller liknande? Tacksam för snabbt svar.

Svar
Hej,

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

kenneth-carlgren

Vad behöver beställaren ange i AFC.157 om entreprenörens utbildning av beställarens personal?

27 feb 2019 27 februari 2019 27 feb 2019 27 februari 2019

I ett nybyggnadsprojekt enligt AFC.157 har beställaren angivit att "Entreprenören ska ge beställarens personal utbildning avseende följande i entreprenaden ingående varor: Samtliga installationer och material som kräver skötsel. ". Det finns inget YSK kapitel eller annan beskrivning i TB, men beställaren hävdar ändå att vi skall överlämna DoU pärm med informationer.

Innebär utbildning även ett "kompendium" likt drift och underhåll eller hur bör man tänka utifrån formulering i AF samt avsaknad av formulering i TB?

kenneth-carlgren
Svar

Koden "AFC.157" finns i AMA AF 12 och avser utbildning och support. I en entreprenad kan ingå varor, installationer eller byggdelar för vilka det kan erfordras att beställarens personal utbildas för att de ska kunna hantera dem på rätt sätt. Beställaren ska då redovisa om en entreprenör ska svara för sådan utbildning, vilka varor, installationer eller byggdelar det gäller som kräver skötsel och utbildningens omfattning. Beställaren ska även redovisa på motsvarande sätt om en entreprenör ska svara för support och i så fall formen för denna.

Om inte beställaren anger det ovan nämnda ska beställaren istället specificera i teknisk beskrivning om vad som gäller för utbildning och support (specifikt, omfattning och form).

Sammanfattningsvis av vad som framgår i frågan har beställarens formulering dels inte varit tillräckligt specifik, dels inte angett utbildningens omfattning och dels inte angett i vilken form för eventuell support. Det går inte att svara på om ett "kompendium" kan anses som utbildning eftersom det inte finns angivet av beställaren.

0cb6976528a048e1ab83bbe40e9fe671

Ska man mängda ledningsbädd för ett övre rör i en ledningsgrav?

7 feb 2019 7 februari 2019 7 feb 2019 7 februari 2019

Angående principritning CBB.311:1. Ledningsgrav med flera rör. Ska man mängda ledningsbädd för det övre röret i en ledningsgrav med flera rör där kringfyllnaden för det undre röret fungerar som bädd för det övre röret?

Vi tycker det är samma material för bädd och kringfyll.

0cb6976528a048e1ab83bbe40e9fe671
Svar
Ledningsbäddar tas bara med och mängdas under koder för dem, de finns under CEC.21, om det är aktuellt för projektet.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

Relaterat material
0cb6976528a048e1ab83bbe40e9fe671

Vilka koder ska användas för att skydda parallellt närliggande ledningar?

25 jan 2019 25 januari 2019 25 jan 2019 25 januari 2019

Vad gäller för skydd av parallellt nära liggande ledningar längs ett föreskrivet VA-schakt (korsar ej). Räcker det att ange ledningars läge på ritning och under BBB.32?

Ingår då skydd och upphängning av befintliga ledningar i ersättningen för jordschakt, CBB.3111?

0cb6976528a048e1ab83bbe40e9fe671
Svar
Du behöver ha med produktionsresultatet BCB.31:

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-16 idag

;