Feedback
Varan har lagts till i varukorgen

Vad gäller i en utförande entreprenad där AB04 och AMA anläggning 13 gäller?

9 nov 2016 9 november 2016 9 nov 2016 9 november 2016

Utförande entreprenad, AB04 och AMA anläggning 13 gäller. På höjdplanritning är höjder bristfälligt angivna, för en större stenyta saknas höjder utmed ena sidan, entreprenören interpolerar fram höjder som han även bygger efter med resultatet att sten ytan lutar åt fel håll(enligt B). På tvärsektionsritningen framgår vilket håll stenytan ska luta åt men det finns inga höjder angivna på denna ritning. B anser att det framgår av handlingen åt vilket håll ytan ska luta åt men håller med om att höjdsättning på höjdplanritning är bristfällig, B anser att E borde återkommit till B för att få komplettering av höjder istället för att utföra utan att fråga. E anser att de hade rätt att bara titta på höjdplanritningen då de hävdar att enl. AB04 kap1§2 står att arbete bara behöver redovisas på ett ställe i kontraktshandlingarna, de förväntade sig alltså att hitta all höjdsättning på höjdplanritningen och behövde inte ta hänsyn till tvärsektionsritningen.

Svar
Frågeställningen är av entreprenadjuridisk karaktär och för ett "utlåtande" bör en entreprenadjurist tillfrågas.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Ställ en fråga
Du måste ha abonemang för att kunna ställa en fråga
Gå till expertsvar
Fler expertsvar i ämnet

När kan man specificera en produkt utan att göra fel enligt LOU?

7 feb 7 februari 7 feb 2018 7 februari 2018

När kan man specificera en produkt utan att riskera göra fel enligt LOU? T.ex. vid utförandeentreprenad, projektören har dimensionerat tilluftsdon med hänsyn till:

  1. kastlängd för att undvika drag OCH få en bra ventilationseffektivitet (rätt kastlängd).
  2. ljudnivå.
  3. utseende.
  4. möjlighet att ta visst tryckfall.

Det blir långa berättelser för att få rätt produkt vilket i sin tur slutar med att entreprenören får projektera. Är lika med ej kalkylerbart i en utförande entreprenad!?!

Svar
En upphandlande myndighet, stat, landsting, kommun, kan ha en teknisk beskrivning av ett föremål för upphandling. Syftet med den tekniska beskrivningen då är att möjliggöra en bedömning om arbete, material, produkt eller vara, uppfyller det av den upphandlade myndigheten avsedda ändamålet.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Relaterat material

Hur kan man dimensionera luftflödet på en förskola?

7 feb 7 februari 7 feb 2018 7 februari 2018

Luft ska dimensioneras för en förskoleavdelning med 22 barn. Avdelningen består av ett allrum och 2 stycken lekrum. Går det att göra någon form av sammanlagring för den totala luftmängden till avdelning (det vill säga att man räknar med att de 22 barnen inte samtidigt befinner sig i ett rum)?

Svar
Generellt anges i föreskriften Arbetsplatsens utformning, AFS 2009:2, krav på god luftkvalitet i arbetslokaler, i frågeställarens fall en förskola/förskoleavdelning.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Relaterat material

Gäller retroaktiva krav på fettavskiljare?

31 jan 31 januari 31 jan 2018 31 januari 2018

Har kommunen rätt att ställa retroaktiva krav på installation av fettavskiljare i en fastighet från 1992 med bland annat en livsmedelsbutik som varit där sen det var nytt. Vilka regler och lagar gäller?

Svar
Retroaktiva krav kan inte ställas på en fastighet utifrån bygglagstiftningen, det vill säga Plan- och Bygglagen och dess tillämpningsföreskrifter som exempelvis Boverkets byggregler. De regler som huset byggdes i enlighet med gäller även fortsättningsvis så länge inga större förändringar sker av användningssätt eller genom om- och eller tillbyggnader.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Vad är skillnaden mellan ytblock och jordblock?

26 jan 26 januari 26 jan 2018 26 januari 2018

I AMA 13, under koden CBB.21, skrivs ytblock och jordblock. Vad är skillnaden mellan dessa. 

Svar
Jag utgår från att din fråga gäller rader i en mängdförteckning.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag