Feedback
Varan har lagts till i varukorgen

Har entreprenören rätt till ersättning?

16 nov 2015 16 november 2015 16 nov 2015 16 november 2015

En mindre anläggningsentreprenad har upphandlats. Anbudet som ligger till grund för upphandlingen baseras på ett förfrågningsunderlag med reglerbara mängder. AB 04 och AMA Anläggning 10 gäller. I mängdförteckningen som bifogades förfrågningsunderlaget fanns 100 m3 förschakt för rivning, kod CBB.84 upptagen. Verkligt utfall för schakten visar sig bli 700 m3. Beställaren blir medveten om mängdskillnaden först efter schakten är utförd och i samband med en kostnadsreglering efter att entreprenaden slutförts.

Beställaren tycker det är märkligt att entreprenören kommer först när entreprenaden är färdigställd med denna stora mängdavvikelse. Beställaren anser att entreprenören har underrättelseskyldighet enligt AB04 och måste kontakta beställaren innan arbetet utförs för att kunna få ersättning. Dessutom tycker beställaren att det angivna à-priset blir för högt eftersom det baserats på en betydligt mindre mängd. Mängdskillnaden överstiger dessutom 25 procent vilket gör att det angivna à-priset får omförhandlas.

Har entreprenören rätt till ersättning?

Svar
Grundregeln är att entreprenören alltid har rätt till ersättning för verklig mängd utfört arbete när mängderna är reglerbara. Någon underrättelseskyldighet som en förutsättning för att entreprenören ska erhålla ersättning för mängdökningar anges inte i AB 04. En mängdökning när mängderna är reglerbara är inte ett ÄTA-arbete. Därför behövs heller ingen underrättelse enligt AB 04 kap 2 § 7, innan arbetet som föranleds av de ökade mängderna påbörjas.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Ställ en fråga
Du måste ha abonemang för att kunna ställa en fråga
Gå till expertsvar
Fler expertsvar i ämnet
kenneth-carlgren

Vad behöver beställaren ange i AFC.157 om entreprenörens utbildning av beställarens personal?

27 feb 27 februari 27 feb 2019 27 februari 2019

I ett nybyggnadsprojekt enligt AFC.157 har beställaren angivit att "Entreprenören ska ge beställarens personal utbildning avseende följande i entreprenaden ingående varor: Samtliga installationer och material som kräver skötsel. ". Det finns inget YSK kapitel eller annan beskrivning i TB, men beställaren hävdar ändå att vi skall överlämna DoU pärm med informationer.

Innebär utbildning även ett "kompendium" likt drift och underhåll eller hur bör man tänka utifrån formulering i AF samt avsaknad av formulering i TB?

kenneth-carlgren
Svar
Koden "AFC.157" finns i AMA AF 12 och avser utbildning och support. I en entreprenad kan ingå varor, installationer eller byggdelar för vilka det kan erfordras att beställarens personal utbildas för att de ska kunna hantera dem på rätt sätt. Beställaren ska då redovisa om en entreprenör ska svara för sådan utbildning, vilka varor, installationer eller byggdelar det gäller som kräver skötsel och utbildningens omfattning. Beställaren ska även redovisa på motsvarande sätt om en entreprenör ska svar

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Ska man mängda ledningsbädd för ett övre rör i en ledningsgrav?

7 feb 7 februari 7 feb 2019 7 februari 2019

Angående principritning CBB.311:1. Ledningsgrav med flera rör. Ska man mängda ledningsbädd för det övre röret i en ledningsgrav med flera rör där kringfyllnaden för det undre röret fungerar som bädd för det övre röret?

Vi tycker det är samma material för bädd och kringfyll.

Svar
Ledningsbäddar tas bara med och mängdas under koder för dem, de finns under CEC.21, om det är aktuellt för projektet.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Relaterat material

Vilka koder ska användas för att skydda parallellt närliggande ledningar?

25 jan 25 januari 25 jan 2019 25 januari 2019

Vad gäller för skydd av parallellt nära liggande ledningar längs ett föreskrivet VA-schakt (korsar ej). Räcker det att ange ledningars läge på ritning och under BBB.32?

Ingår då skydd och upphängning av befintliga ledningar i ersättningen för jordschakt, CBB.3111?

Svar
Du behöver ha med produktionsresultatet BCB.31:

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

Hur redovisar jag aggregatets luftvärmare i den tekniska beskrivningen?

18 maj 2018 18 maj 2018 18 maj 2018 18 maj 2018

Om AMA koden QFC.11 Luftvärmare vätska-luft, finns med i beskrivningen, men det står inte specificerat under varje luftbehandlingsaggregat att det skall finnas en luftvärmare till varje aggregat. Kan man tolka det som att det skall finnas en luftvärmare till varje aggregat eller har entreprenören rätt att ta bort värmebatteriet till samtliga aggregat?

Svar
För att det ska ingå luftvärmare i aggregatet så ska det framgå av beskrivningen. Antingen genom att det står i klartext under koden för aggregatet till exempel "Aggregat ska vara försett med luftvärmare enligt QFC.11", eller genom att man anger ett fabrikat och modell på aggregat där det ingår en luftvärmare. Det kan även beskrivas på andra sätt, men det måste framgå.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Öppet kl 8-17 idag

;