Energirenoveringar är ofta lönsamma
23 augusti 2017
2017-08-23 08:00:00

Åtgärder på klimatskal samt värme- och ventilationssystem kan ge stora besparingar vid en energirenovering. Foto: Louise Rosén
Åtta av tio fastighetsägare räknade fram en lönsam halvering av energianvändningen. Det visar en av två kampanjer för energieffektiv renovering som nyligen har slutrapporterats.
Sedan några år tillbaka finansierar Energimyndigheten kampanjerna Halvera Mera och Totalkampanjen. Målet med kampanjerna är att främja utvecklingen av energismarta renoveringar genom att sprida metoderna för energieffektivisering som finns inom nätverken BeBo och Belok.
FAKTA
Om nätverken
BeBo är Energimyndighetens beställargrupp för energieffektiva flerbostadshus.
Belok är Energimyndighetens beställargrupp för energieffektiva lokaler.
I Halvera Mera som administreras av BeBo fick fastighetsägarna prova på metoden Rekorderlig Renovering och i Totalkampanjen som administreras av Belok fick fastighetsägarna prova på Totalmetodiken.
Läs mer om kampanjerna, metoderna och energisparpaketen i länkarna nedan.
Fördjupningsmaterial