Brist på gamla träd hotar den biologiska mångfalden
21 mars 2016
2016-03-21 08:00:00

Allt för många träd huggs ner för tidigt. I en ny skrift från Centrum för biologisk mångfald, CBM, ger man anledningar till varför det är så viktigt att dessa träd bevaras. Foto: Nicklas Jansson
Många träd längs med landets vägar avverkas för tidigt, något som hotar den biologiska mångfalden. Det menar Nicklas Jansson, huvudförfattare till den nya skriften ”Vägarnas träd”.
Träd är värdefulla ur många perspektiv; kulturhistoriskt, estetiskt, ekonomiskt, socialt och biologiskt. I skriften ”Vägarnas träd” utgiven av Centrum för biologisk mångfald, CBM, fokuserar man främst på de biologiska värdena av olika träd- och buskarter men informerar även om säkerhet och skötsel.
FAKTA
Vägarnas träd
Vägarnas träd är ett projekt inom ramen för forskningsprogrammet TRIEKOL. Rapporten som ges ut av Centrum för biologisk mångfald, CBM, riktar sig till markägare, entreprenörer och myndighetspersoner som anlägger, vårdar och restaurerar trädmiljöer, men även till handläggare av ärenden som rör träd i vägmiljöer. Skriften innehåller kapitel om biologiska värden, skötselråd och en genomgång av olika träd- och buskarter
Fördjupningsmaterial