Feedback
Varan har lagts till i varukorgen

Vad gäller för klämskydd i dörrar till skola, förskola och bostadsentréer?

13 november 2012
I BBR § 8:31 står att läsa: Dörrar i skolor och förskolor samt entrédörrar till bostäder BÖR ha klämskydd. Finns det krav någon annanstans att man ska ha klämskydd på ytterdörrpartier av metall som till exempel har dörrautomatik? Vi tror att vi har hört/sett det någonstans men vi hittar inte mera än BBR 8:31.
Som det framgår av texten nedan så är kravet på klämskydd i dörr ett allmänt råd som bör uppfyllas på något sätt i skolor och förskolor samt i entrédörrar i bostäder. Det innebär att det finns möjlighet att lösa frågan på olika sätt.

Bli abonnent

Vi ger dig daglig fördjupning inom områdena Anläggning, EL & Tele, Förvaltning, Husbyggnad samt VVS.
Nyheter & analyser
Full tillgång till våra artiklar, reportage och analyser.
Expertsvar
Full tillgång till expertsvarsbanken samt möjligheten att ställa frågor till alla våra experter.
Bevakningar & Notifieringar
Bevakningar och notifieringar för alla våra områden och ämnen.
Välj en omfattning som passar dig eller prova kostnadsfritt i 14 dagar
FOKUS
Ett
Fokusera din bevakning och få nyheter, analyser och expertsvar från ett valfritt område. 
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Välj ett område
Pris: 3 290 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar
BREDD
Alla
Bredda din bevakning och få full tillgång till nyheter, analyser och expertsvar från alla våra områden.
Bevakningar
Notifieringar
Expertsvar
Alla områden ingår
Pris: 5 190 kr/år + moms
Prova kostnadsfritt i 14 dagar

Jag hjälper dig med abonnemangsfrågor

TELEFON: Kundservice stängt idag

Mest lästa artiklar
Mest sedda inslag
Debatt i fokus
Andra bevakar
Bevaka ämne
Populära expertsvar
Fler nyheter